Dębno – stolicą polskiego maratonu!

2017-04-05 13:28:19

W miniony weekend odbył się 44. Maraton Dębno. Bieg z najdłuższą tradycją zgromadził na starcie blisko 2500 uczestników, rządnych pokonania dystansu 42.195m. Wielu z nich toczyło batalię o czołowe miejsca na podium, inni natomiast chcieli – po prostu - pokonać własne słabości. Jakiż to prestiż dokonać tego podczas maratonu, którego historia sięga roku 1966.

Wśród biegaczy silną obsadę stanowili zawodnicy z Kenii, Białorusi i Ukrainy. Na starcie stanęły również znane osoby, dawni mistrzowie: Paweł Januszewski, Jerzy Skarżyński, Sebastian Chmara, aktorka Karolina Gorczyca oraz jeden z najlepszych windsurferów na świecie Przemek Miarczyński. W ramach tegorocznej imprezy rozegrane zostały także 37. PZLA Mistrzostwa Polski Kobiet, 15. Mistrzostwa Policjantów, 4. Mistrzostwa Polski Strażaków oraz 4. Mistrzostwa Polski Nauczycieli.

W iście festiwalowo – sportowej atmosferze peleton biegaczy  wystartował  punktualnie o godzinie 11:00. Na trasie firma Domtel-Sport ustawiła pięć punktów kontrolnych na dystansach 10, 15, 21, 30, 40 km., dzięki czemu na koniec biegu zawodnicy mogli nie tylko sprawdzić czas końcowy, ale także porównać, na których odcinkach radzili sobie lepiej. Ważne, by pomiarem czasu – podczas takich imprez – zajmowała się firma, która robi to bezbłędnie. Od kilkunastu lat podczas Maratonu w Dębnie robi to firma Domtel-Sport ze Słupska

Przygotowania do tak ważnych i imprez rozpoczynają się już na kilka dni przed oficjalnym startem zawodów. Miejsce zmagań zapełnia się specjalistycznym sprzętem i ludźmi, którzy w zaledwie kilkadziesiąt godzin tworzą warunki do rywalizacji zawodników. Osobną grupę stanowią osoby odpowiedzialne za rejestrację uczestników, a w trakcie imprezy – weryfikowanie wyników.

Maraton ukończyło 2177 zawodników. Jako pierwszy linię mety przekroczył Wambua Nduva Bonifacy z czasem 2:16:47, kilkadziesiąt sekund za nim Kipronto Too Silas z czasem 2:17:11. Trzeci na podium stanął Mutua Mbiti James 2:18:56. Pierwszym Polakiem, który wbiegł na metę był Związek Paweł ze Szczecina (2:34:04).

Najszybszą wśród pań okazała się być Mukami Waithira Kellen z Kenii (2:40:05), drugie miejsce w klasyfikacji OPEN zajęła Stelmach Dominika z Warszawy (2:41:13) – która tym samym zajęła pierwsze miejsce w Mistrzostwach Polski Kobiet. Trzecie miejsce na pudle należało do Golec Pauliny z Krakowa (2:41:41)

III Niemczyk Magdalena (3:25:38)

Ostatni biegacz ukończył maraton z czasem 5:46:44. Gdyby nie ograniczenia organizatorów, co do limitu uczestników, w biegu wzięłoby udział dużo więcej osób. Wskazuje na to fakt, że po 30 godzinach lista startowa pękała już w szwach.